V úterý 17. května vyjíždíme v dopoledních hodinách na příkaz operačního střediska integrovaného záchranného systému na ohlášenou dopravní nehodu nákladního vozidla s únikem kyseliny chlorovodíkové. K zásahu vyjíždíme s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 20. Z příkazu k výjezdu víme, které další jednotky jedou na místo nehody za Vřesovou, směrem na Dolní Nivy. Po příjezdu na místo události kousek před obcí Dolní Nivy, vidíme stát policejní vůz a policistu, který uzavírá silnici a je vybaven ochranou dýchací maskou s filtrem. Náš velitel nic nepodceňuje a nařizuje vystoupení z vozidla již s nasazenými dýchacími přístroji. Na místě je zjištěno, že došlo k nárazu osobního vozidla do zadní části nákladní cisterny přepravující nebezpečnou látku. V osobním vozidle dle sdělení řidiče nákladního vozidla je zaklíněná osoba, dvě osoby v šoku utekly a z cisterny vytéká z poškozeného ventilu kyselina chlorovodíková.

Na místo se dostavují další jednotky, které vyslalo operační středisko, několik dalších vozidel policie ČR, vozidlo zdravotnické záchranné služby. Chodovský velitel předává velení zásahu okamžitě veliteli profesionální jednotky. Tak začalo utajené prověřovací cvičení na zásah dopravní nehody s únikem nebezpečné látky.

 

 

Na místě spolupracovali: jednotka HZS stanice Sokolov, jednotka HZS stanice CHZ Sokolov (opěrný bod na zásahy s NL), jednotka SDH Chodov, jednotka HZS stanice Karlovy Vary, jednotka HZS stanice Cheb, jednotka SDH Rotava, posádka ZZS Karlovarského kraje, hlídky Policie ČR, Policie ČR skupina dopravních nehod Sokolov, Služba kriminální policie a vyšetřování PČR Sokolov, Policie ČR skupina dopravního dohledu, řídící důstojník HZS Karlovarského kraje, zástupci HZS ÚO Sokolov, zástupci krajského ředitelství HZS Karlovarského kraje, ředitel Policie ČR ÚO Sokolov, chemická společnost poskytující cisternové vozidlo na přepravu NL, starosta a zástupci ORP a další příslušníci HZS Karlovarského kraje.

UPOZORNĚNÍ: při tomto cvičení nedošlo k žádnému skutečnému úrazu, zranění či úmrtí.

Další zajímavé fotografie jsou na webu zde, nebo na webu HZS Karlovarského kraje.

Bez svolení autora fotografií je na základě zákona zakázáno kopírovat a jinak zveřejňovat tyto fotografie. ©Jiří Kot PHOTOGRAPHY 2016