Chodovští hasiči mimo zásahové činnosti také spolupracují při organizování nebo zajišťování organizace různých akcí. Tentokrát jsme v sobotu 16. května spolupracovali s posádkou hasičského sanitního vozidla jednotky HZSp Sokolovská uhelná a organizátory na zajištění bezpečnosti ukázkové akce klubů vojenské historie u příležitosti oslav 70. výročí osvobození Československa. Tuto akci nazvanou Osvobození Karlovarska 1945/2015, pořádala Česká společnost přátel vojenské historie z.s. ve spolupráci s MMC Sokolov a KVH Schwarzwald.

Cílem celé akce bylo připomenutí historických událostí, které se odehrály v posledních dnech druhé světové války na území Karlovarského kraje. Pro celou Českou republiku jde, z pohledu vojenskohistorického o zásadní okamžiky, neboť Karlovarsko spadalo do americké zóny vojenský operací. Samotné Karlovy Vary byly rozděleny demarkační linií na dvě zóny a to na ruskou a americkou, každá na svém břehu řeky Ohře.

 

Vojenské operace na území severozápadních Čech jsou opomíjeny. Je nutno připomenout, že o území současného karlovarského kraje se vedly několikadenní tvrdé boje, do kterých se zapojila veškerá dostupná Německá branná moc.

V Chodově na konci války neprobíhaly tak urputné boje, proto byla dynamická ukázka historicky situována do oblasti Šumavy, kde došlo ke střetu v boji o Soumarský most. V této části Šumavy německá armáda ke konci války aktivně využila postavených československých opevnění a bránila svoje pozice. V sobotní ukázce jednotky wehrmachtu začaly budovat zátaras u jednoho takového opevnění a připravovaly zaminování okolí. Ještě než se vše dokončilo, tak se přiblížil průzkum spojeneckých armád. Německá hlídka u zátarasu nervozitou vystřelila a tak začal boj o určený prostor.

K vidění byla technika KDF82 Kübelwagen, Opel Blitz, stíhač tanků SdKfz 251/22 zvaný „Hakl“, šestikolové obrněné vozidlo Car Armored Light M8 Greyhound, polopásový obrněný transportér M3 Half-track, Jeep Willys MB, ale i mnoho další techniky ve stanovém táboře. Zajímavostí byl Jeep Willys jako kořistní vozidlo používaný německou údernou jednotkou k oklamání nepřítele.

Kopírování textu a fotografií zakázáno bez souhlasu autora ©Jiří Kot 2015