V jednom z červnových víkendů jsme se zúčastnili Motosrazu 155, kdy se sjelo na Ranči Vránov u Lomnice na Sokolovsku na sto motorkářů z řad integrovaného záchranného systému. Pro účastníky organizátoři připravili několik zajímavých přednášek ohledně bezpečné jízdy na motorce,  diskuze na téma kvality ochranných prostředků pro motorkáře, bezpečnosti v silničním provozu a několik dynamických ukázek Policie ČR. Součástí bylo předání šeku pro Nadaci policistů a hasičů s částkou 25 000 Kč. Motosraz 155 byl zakončen společnou spanilou jízdou.

Fotografie archív Jiří Szewieczek, autoři CF. Studio a René Harcuba.

V neděli 24. června dopoledne za proměnlivého počasí, přivítal na hasičské zbrojnici Sbor dobrovolných hasičů v Chodově, návštěvníky dne otevřených dveří roku 2018.  Hasiči představili současnou i historickou techniku a zázemí hasičů na zbrojnici. K představení moderní techniky k nám přijeli hasiči z Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje s automobilovým žebříkem AZ 32 Iveco Magirus, jednotka z Hasičského záchranného sboru podniku Sokolovská uhelná právní nástupce a.s., která ze své stanice na Vřesové přijela s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 30 Mercedes Actros a sanitním vozem VW Transporter 4x4. K představení velké zásahové techniky k nám zavítali také hasiči z JSDH Vintířov s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 30 Scania. Chodovská zásahová jednotka představila cisternové automobilové stříkačky CAS 20 T815 TERRNo1, CAS 24 T815 TERRNo1, automobilový žebřík AZ30 na podvozku značky IFA a historické hasičské vozidlo Praga RN z roku 1952. Vozový park představila také městská policie Chodov, místní oddělení policie ČR a Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje. Počasí se postupně umoudřilo a tak si všichni mohli užít pěkný den.  Na expozičních stáncích předvedli ukázku s výzbrojí a výstrojí složky městského záchranného systému v Chodově společně s Policií ČR. Každý z návštěvníků, malých i velkých, prožil příjemné nedělní dopoledne se zástupci záchranných a bezpečnostních složek. Doufáme, že stejně tak i příští rok, den otevřených dveří se vydaří stejně jako ten letošní a bude velmi vysoká návštěvnost, která ukáže zájem obyvatel města i návštěvníků, o vybavení, činnost a zázemí nejen chodovských hasičů.

Na začátku června se organizují v rámci oslav mezinárodního dne dětí různé projekty pro děti. Sbor dobrovolných hasičů Chodov již tradičně připravuje ukázky, nebo oblíbené pokládání pěny nejen v Chodově, ale i jiných městech a obcích. Letos jsme se podíleli s hasičskou technikou na oslavách dne dětí v Božičanech, Staré Chodovské, v Chodově. Na všech místech jsme připravili pro malé i velké, prezentaci zásahové techniky a možnost vyřádit se v pěnovém baldachýnu.

Počátkem května začíná každoroční období prezentace hasičů v rámci preventivně výchovné činnosti. Postupně naši výjezdovou základnu navštíví děti chodovských škol a mateřských školek, ale také děti z dalších okolních měst. Takto to bude pokračovat až do začátku prázdnin, kdy nejvíce exponovaným dnem bude den otevřených dveří. Mezi prvními si tento rok vyzkoušeli, jak se stříká z hasičské proudnice děti z mateřské školky z Nového Sedla. Naši zbrojnici navštívili v polovině května a chodovští hasiči předvedli nejen hlavní zásahovou techniku, ale také například jak se používá ruční hasicí přístroj při hašení požáru. Jak se chovat při požáru je potřeba vstřebávat již od útlého věku.

V sobotu 14. dubna jsme byli pozváni na významný den hasičů v Nejdku. Hasiči slavili velmi krásné jubileum 150 let od založení sboru. Na celodenní akci nechyběla i naše historická technika ERENA s rokem výroby 1952. Oslavy byly zahájeny vysvěcením nového historického praporu nejdeckého sboru na náměstí, kde se shromáždila veškerá technika a všichni návštěvníci. Byli přivítáni hosté a po slavnostním zahájení se vydal slavnostní průvod městem. Ukončen byl před hasičskou zbrojnicí, kde probíhala další část oslav. Byla předána stuha II. stupně SHČMS a bylo poděkováno všem hostům včetně dvěma zahraničním. Velmi pěkné bylo přivítání a ocenění bývalých nejdeckých velitelů. Po té probíhaly jednotlivé ukázky složek IZS, včetně psovodů, PČR, ZZS, HZS Karlovarského kraje například hasicí zařízení Cobra, nový automobilový žebřík AZ 40, nebo hasební hřeby, Vodní záchranná služba a mnoho dalších. Večer se pokračovalo společenským večerem se slavnostním oceněním členů sboru. Slunečné počasí přálo, nechyběl celodenní hudební doprovod, oslavy byly moc krásné. Děkujeme za pozvání nejdeckým kamarádům, blahopřejme k výročí a těšíme se na další spolupráci.

V úterý 27. března proběhla návštěva zástupců německé automobilové společnosti BMW na hasičské zbrojnici v Chodově. Zástupci společnosti BMW mapovali území svého budoucího projektového záměru hlavně z pohledu bezpečnosti. Součástí plánovaných návštěv, které probíhaly v úterní den na hasičských stanicích profesionálních hasičů v Sokolově a v Kraslicích a také na hasičské stanici podnikových hasičů Sokolovská uhelná právní nástupce a.s., byla i návštěva u chodovských hasičů. Zástupce společnosti BMW, v doprovodu ředitele HZS Územního odboru Sokolov a velitele HZS podniku Sokolovská uhelná, přivítal starosta města Chodov a velitel hasičské jednotky Chodov. Byla to velmi příjemná a přátelská schůzka. Hostům byl představen koncept Městského záchranného systému v Chodově a forma spolupráce bezpečnostních složek hasičů a městské policie. Mnoho otázek se týkalo systému plošného pokrytí, poplachového plánu kraje a působení jednotky požární ochrany i strážníků v rámci svých obvodů. Byla diskutována bezpečnostní témata nejen z pohledu požární ochrany, ale i dalších jevů, jako je drogová kriminalita apod.  Byla také představena mobilní zásahová technika, zázemí a technologie obou složek. Na závěr bylo oboustranně konstatováno, že se určitě nevidíme naposledy. Věříme, že budeme v rámci nejen bezpečnostních projektů rozvíjet vzájemnou spolupráci v regionu.