Letos uprostřed létá, na konci července se náš sbor zúčastnil hasičských slavností se setkáním hasičské historické techniky v německém partnerském městě Waldsassen. Naše účast byla prezentována historickým hasičským automobilem Praga z roku 1952 a historickou přenosnou stříkačkou PS 8. Zároveň jsme vystavovali historickou přenosnou stříkačku značky Flander z roku 1937 zapůjčenou od SDH Jenišov.

V sobotu 25. srpna naše jednotka pomáhala s pořádáním již tradičního běžeckého závodu pro širokou veřejnost, pro všechny výkonnostní a věkové skupiny s názvem Chodovská vlečka. Závod probíhal na trati i vodní plochy Bílá voda a v okolí. Chodovští hasiči pomáhali se zajišťováním závodu ve spolupráci s pořadateli, posádkou sanitního vozidla Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje a posádkou sanitního vozidla Hasičského záchranného sboru podniku Sokolovská uhelná. Závod byl rozdělen do několika kategorií a probíhal ve třech různých délkách pro závodníky rozdělených do konkrétních kategorií a to pro děti v délkách 0,1 km až 3,2 km, hlavní závod pro dospělé, 2RUN štafeta dvojic a kategorii HOPR liga běžců. Chodovský hasičský sbor měl svého zástupce v běžecké skupině v hlavní kategorii.

Na Bílé vodě stojí nová dřevěná zvonice. Stejně tak jako blízký kovaný kříž připomíná zaniklé vesnice Smolnice a Nové Chalupy. Zvonici při vzpomínkovém aktu v rámci sobotní svatovavřinecké pouti představil starosta Patrik Pizinger a městský historik Miloš Bělohlávek. Zvonice nese původní zvon z roku 1827, který se podařilo zachránit ze Smolnice těsně před jejím zničením. Do Chodova se vrátil v loňském roce.

Smolnický zvonek. Byl odlitý v Chebu v roce 1827, což dokládá nápis na jeho plášti, který zní "Gegossen in Eger 1827". Nápis je rozdělen reliéfem světce, kterým je pravděpodobně svatý Václav, patron českých zemí. Zvonek visel od svého odlití až do roku 1968 v kapličce v obci Smolnice, odkud jej odvezl - a před jistým zničením tak zachránil - pan Jiří Troup, syn tehdejšího ředitele chodovské základní školy.

V jednom z červnových víkendů jsme se zúčastnili Motosrazu 155, kdy se sjelo na Ranči Vránov u Lomnice na Sokolovsku na sto motorkářů z řad integrovaného záchranného systému. Pro účastníky organizátoři připravili několik zajímavých přednášek ohledně bezpečné jízdy na motorce,  diskuze na téma kvality ochranných prostředků pro motorkáře, bezpečnosti v silničním provozu a několik dynamických ukázek Policie ČR. Součástí bylo předání šeku pro Nadaci policistů a hasičů s částkou 25 000 Kč. Motosraz 155 byl zakončen společnou spanilou jízdou.

Fotografie archív Jiří Szewieczek, autoři CF. Studio a René Harcuba.

V neděli 24. června dopoledne za proměnlivého počasí, přivítal na hasičské zbrojnici Sbor dobrovolných hasičů v Chodově, návštěvníky dne otevřených dveří roku 2018.  Hasiči představili současnou i historickou techniku a zázemí hasičů na zbrojnici. K představení moderní techniky k nám přijeli hasiči z Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje s automobilovým žebříkem AZ 32 Iveco Magirus, jednotka z Hasičského záchranného sboru podniku Sokolovská uhelná právní nástupce a.s., která ze své stanice na Vřesové přijela s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 30 Mercedes Actros a sanitním vozem VW Transporter 4x4. K představení velké zásahové techniky k nám zavítali také hasiči z JSDH Vintířov s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 30 Scania. Chodovská zásahová jednotka představila cisternové automobilové stříkačky CAS 20 T815 TERRNo1, CAS 24 T815 TERRNo1, automobilový žebřík AZ30 na podvozku značky IFA a historické hasičské vozidlo Praga RN z roku 1952. Vozový park představila také městská policie Chodov, místní oddělení policie ČR a Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje. Počasí se postupně umoudřilo a tak si všichni mohli užít pěkný den.  Na expozičních stáncích předvedli ukázku s výzbrojí a výstrojí složky městského záchranného systému v Chodově společně s Policií ČR. Každý z návštěvníků, malých i velkých, prožil příjemné nedělní dopoledne se zástupci záchranných a bezpečnostních složek. Doufáme, že stejně tak i příští rok, den otevřených dveří se vydaří stejně jako ten letošní a bude velmi vysoká návštěvnost, která ukáže zájem obyvatel města i návštěvníků, o vybavení, činnost a zázemí nejen chodovských hasičů.

Na začátku června se organizují v rámci oslav mezinárodního dne dětí různé projekty pro děti. Sbor dobrovolných hasičů Chodov již tradičně připravuje ukázky, nebo oblíbené pokládání pěny nejen v Chodově, ale i jiných městech a obcích. Letos jsme se podíleli s hasičskou technikou na oslavách dne dětí v Božičanech, Staré Chodovské, v Chodově. Na všech místech jsme připravili pro malé i velké, prezentaci zásahové techniky a možnost vyřádit se v pěnovém baldachýnu.