Celkem padesát jednotek a sborů dobrovolných hasičů z celé České republiky obdrželo ve středu 14. listopadu ocenění Dobrovolných hasičů roku 2018. Náš chodovský sbor na slavnostním večeru 8. ročníku ankety zastupovali starosta sboru dobrovolných hasičů Chodov pan Petr Maxa, pan Stanislav Šimral, pan Ing. Jiří Kiss a jako náš host zástupce města Chodov místostarosta města pan Mgr. Luděk Soukup.

Náš sbor soutěžil v kategorii sbory dobrovolných hasičů v oblasti Jih-Západ Čech, kdy jsme postoupili do finálové pětice. Na slavnostním večeru byly zveřejněny výsledky hlasováním napříč Českou republikou. První tři v každé oblasti byly oceněny finančními a věcnými dary. Náš sbor se díky hlasování všech, kteří nás podpořili, umístil na krásném druhém místě. Věcné dary, kdy všechny mají charakter zásahových prostředků, budou předány do používání při pomoci a záchraně při výjezdech a část finančního daru bude věnována na dobročinné účely.

Velmi děkujeme všem, kteří nám poslali své hlasy, a velice děkujeme všem, kteří podporují chodovské hasiče při každodenní činnosti. Ať už je to při zásazích u mimořádných událostí, tak i při dobrovolnické činnosti na úseku požární ochrany a to především při práci s mládeží.

Informace o výsledcích projektu Anketa dobrovolní hasiči roku 2018 na webu zde.

V řadách Sboru dobrovolných hasičů Chodov máme také členy, kteří mají za dlouholetou činnost pro sbor hasičské ocenění s názvem Zasloužilý hasič. Tito hasiči se účastní setkávání dalších zasloužilých hasičů z celého karlovarského kraje. Naposled se setkání uskutečnilo na počátku listopadu a my přinášíme tiskovou zprávu aktivu zasloužilých hasičů v plném znění od pana Třeby.

V sobotu 13. října 2018 oslavili manželé Josef a Krista Sosnovcovi velmi významné životní výročí, a to neuvěřitelné půlstoletí společného manželství. U této události nechyběli chodovští hasiči, kteří odvezli hasičskou kolonou svatební pár ke svému obřadu v restauraci Penzionu u nádraží. Josef Sosnovec je dlouholetý chodovský zasloužilý hasič, a ačkoliv se Kristě zprvu moc nechtělo, do hasičské ERENY nakonec nastoupila a svatební pár byl za zvuku hasičského signálu a za krásného slunečného počasí odvezen ke svému obřadu. Starosta města Patrik Pizinger potvrdil po vzájemném polibku obou manželů  dlouholeté společné pouto.

Výročí svatby je oslavou lásky, důvěry, sounáležitosti, tolerance, houževnatosti a přátelství, pokaždé však v jiném pořadí.

Gratulujeme vám ke zlaté svatbě a přejeme vám i do budoucna vše nejlepší, pevné zdraví a se vším ostatním už si poradíte!

Hasiči Chodov

Foto: Dominika Dostálová, Jiří Kiss

Uveřejněno se svolením oslavenců a autorů fotografií.

Letos uprostřed létá, na konci července se náš sbor zúčastnil hasičských slavností se setkáním hasičské historické techniky v německém partnerském městě Waldsassen. Naše účast byla prezentována historickým hasičským automobilem Praga z roku 1952 a historickou přenosnou stříkačkou PS 8. Zároveň jsme vystavovali historickou přenosnou stříkačku značky Flander z roku 1937 zapůjčenou od SDH Jenišov.

V sobotu 25. srpna naše jednotka pomáhala s pořádáním již tradičního běžeckého závodu pro širokou veřejnost, pro všechny výkonnostní a věkové skupiny s názvem Chodovská vlečka. Závod probíhal na trati i vodní plochy Bílá voda a v okolí. Chodovští hasiči pomáhali se zajišťováním závodu ve spolupráci s pořadateli, posádkou sanitního vozidla Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje a posádkou sanitního vozidla Hasičského záchranného sboru podniku Sokolovská uhelná. Závod byl rozdělen do několika kategorií a probíhal ve třech různých délkách pro závodníky rozdělených do konkrétních kategorií a to pro děti v délkách 0,1 km až 3,2 km, hlavní závod pro dospělé, 2RUN štafeta dvojic a kategorii HOPR liga běžců. Chodovský hasičský sbor měl svého zástupce v běžecké skupině v hlavní kategorii.

Na Bílé vodě stojí nová dřevěná zvonice. Stejně tak jako blízký kovaný kříž připomíná zaniklé vesnice Smolnice a Nové Chalupy. Zvonici při vzpomínkovém aktu v rámci sobotní svatovavřinecké pouti představil starosta Patrik Pizinger a městský historik Miloš Bělohlávek. Zvonice nese původní zvon z roku 1827, který se podařilo zachránit ze Smolnice těsně před jejím zničením. Do Chodova se vrátil v loňském roce.

Smolnický zvonek. Byl odlitý v Chebu v roce 1827, což dokládá nápis na jeho plášti, který zní "Gegossen in Eger 1827". Nápis je rozdělen reliéfem světce, kterým je pravděpodobně svatý Václav, patron českých zemí. Zvonek visel od svého odlití až do roku 1968 v kapličce v obci Smolnice, odkud jej odvezl - a před jistým zničením tak zachránil - pan Jiří Troup, syn tehdejšího ředitele chodovské základní školy.