Poslední dobou, a to čím dál častěji, se setkáváme s dvěma problémy. Jeden je letitý a druhý novodobý. Prvním je nedostupnost hasičské techniky pro zásahy u výškových budov. Ať už nemožnosti průjezdu ulicemi, tak především nemožností ustavení automobilových žebříků nebo automobilových plošin pro účinný zásah u budov. Hlavním důvodem jsou nevhodně zaparkovaná vozidla, a to i na místech, které jsou předurčena jako nástupní plocha pro požární techniku a také nevhodně rostoucí stromy přímo u budov.

Druhý problémem, který se objevuje zejména poslední rok, je zatajování informací o všech okolnostech, které můžou ovlivnit celý zásah, ale také následně způsobit komplikace všem zasahujícím složkám. Tímto chceme požádat všechny, kteří potřebují pomoc záchranných a bezpečnostních složek, aby vždy již při oznamovaní nebo i při přímé pomoci, v rámci komunikačních schopností, vždy uvedli všechny informace o okolnostech, které mohou ohrozit zdraví a životy hasičských záchranářů, zdravotnických záchranářů, policistů, strážníků, ale i dalších spolupracujících složek IZS, ale především mohou ovlivnit zásah jako takový.

Protože, až bude málo hasičů, zdravotníků, policistů, tak už Vám nikdo nepomůže.

V úterý 16. listopadu 2021 odborná porota ocenila padesát jednotek a sborů dobrovolných hasičů z celé České republiky za profesionálně provedené zásahy a preventivní a společensky prospěšnou činnost. Toto prestižní ocenění se udílí jednou ročně, na základě posouzení provedených zásahů a činnosti.

Zapojení se do boje s šířením nemoci covid-19, pomoc při povodních, tornádu nebo i osamoceným a nemocným lidem, to vše byly zásahy a činnosti, se kterými se přihlásili letošní finalisté do 11. ročníku ankety. O titul Jednotka nebo Sbor dobrovolných hasičů roku se ucházelo 120 zájemců z celé České republiky. Padesáti z nich pak veřejnost poslala rekordních téměř 58 tisíc hlasů, na základě, kterých vzešlo jejich výsledné pořadí.

Naše jednotka byla vybrána mezi finalisty oblasti „jih-západ Čech“ za zásah z 29. května 2021, kdy jsme zasahovali na požáru výškové budovy v ulici Školní v Chodově. Na základě výsledků hlasování veřejnosti, jsme obsadili krásné 2. místo. Podrobnosti o zásahu ZDE.

Jedním z cílů ankety je posílit veřejné povědomí o nenahraditelnosti 360 tisíců aktivních členů dobrovolných hasičů v rámci integrovaného záchranného systému. Díky regionální působnosti to jsou právě dobrovolní hasiči, kdo přijíždí většinou jako první a řeší prvotní zákroky při požárech, dopravních nehodách nebo povodních.

S ohledem na riziko covid-19 se vyhlašování 11. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku konalo za zpřísněných ochranných opatření. Vyhlášení i příprav se mohli účastnit pouze osoby s platným negativními testy. Oceňování jednotek a sborů dobrovolných hasičů natáčely také kamery České televize, která byla hlavním mediálním partnerem večera. Diváci pořad budou moci vidět 4. prosince ve 14:30 na programu ČT2. Ty nejlepší zásahy a skutky představí prostřednictvím zábavného televizního pořadu široké veřejnosti.

Jednotka SDH Chodov DĚKUJE všem, kteří hlasovali a podpořili nás, v této anketě. Děkujeme také všem, co nás dlouhodobě podporují a v neposlední řadě děkujeme za každodenní podporu našim rodinám.

Město Chodov pořídilo pro potřeby zásahové činnosti chodovských hasičů nový technický prostředek. Ten na konci srpna převzala naše hasičská jednotka a je jím terénní čtyřkolka značky Can-Am od výrobce Bombardier R.P., kterou do ČR dodala společnost BCE a město zakoupilo od společnosti TOMICO group s.r.o. Vozidlo TRAXTER XU HD10 T má uzavřenou kabinu pro posádku, vysoce výkonný motor Rotax V-Twin 967cc, dynamický posilovač řízení, trakční systém se čtyřmi režimy, 2WD/4WD, odpružení TTA, duální kotoučové brzdy vpředu i vzadu, uzamykatelný diferenciál, 27palcové pneumatiky Maxxis Coronado, cargo box na 454 kg, čelní ochranný ocelový rám, ocelový rám k prodloužení nákladového cargo boxu, lanový naviják k samovyproštění s ocelovým lanem o délce 13 m, výstražné světelné zařízení Federal Signal Vama mini legend doplněné o Federal Sigma Vama nanoled a zvukové zařízení Federal Signal Vama ASX 700. Vozidlo je dlouhé 3,05 m (neprodloužená verze), široké 1,57 m a vysoké 1,93 m.

Zásahové vozidlo je předurčeno na zásahy v těžkém terénu v katastru města, ale i pro místa kde jsme určeni poplachovým plánem IZS. Jedná se především o zásahy záchrany osob, požáry ve špatně přístupném terénu, přeprava zraněných osob na přístupná místa nebo rychlou přepravu záchranářů ke zraněné osobě, pátrání po pohřešovaných osobách v terénu, řešení dopravních nehod v terénu, přeprava hasičských prostředků na místo zásahu a zpět, a průzkum širšího místa zásahu.

V současné době se vozidlo dovybavuje spojovacími prostředky pro komunikaci s operačním střediskem a probíhá školení členů jednotky a výcvikové a kondiční jízdy. Po splnění všech požadavků, bude vozidlo zařazeno do výjezdu.

Na pořízení tohoto speciálního hasičského prostředku se podílelo Město Chodov, Karlovarský kraj, Živý kraj, KH Czechia a paní Eva Bělohlávková.

Vánoční dárek v srpnu. Proč v srpnu? Protože v srpnu jsme dostali významný dar pro naši zásahovou jednotku. Do skupiny osobních ochranných prostředků při řešení mimořádných událostí technického charakteru a řešení požárů ve venkovním prostředí, jsme obdržely darem třicet kusů technických přileb značky Dragër typ HPS 3500 včetně ochranných brýlí, držáků svítilny a reflexních samolepek na ochranou přilbu. Tento významný dar jsme s díky přijali od paní Evy Bělohlávkové. Tímto znovu velice děkujeme za dar, který bude přispívat k ochraně zdraví a životů chodovských hasičů při řešení mimořádných událostí.

V pátek 30. dubna jsme opět zajišťovali logistickou a technickou podporu při přepojování rekonstruované trafostanice v ulici U Porcelánky. Přepojování probíhalo celý den a aby nemělo negativní vliv na obyvatelstvo, byly na místo přistaveny mobilní elektrocentrály. Jednu z nich jsme přivezli po zapůjčení od Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje. Tímto děkujeme HZS za zapůjčení a spolupráci.

V pondělí 26. dubna proběhly pravidelné kondiční jízdy s hasičskou technikou v rámci povinnosti stanovené předpisy k udržení možnosti řízení hlavní a speciální hasičské techniky. Při kondičních jízdách se nejen zdokonalují schopnosti hasičů v řízení hasičských automobilů, ale také se prověřuje průjezdnost ulic, nástupní plochy u výškových budov a dostupnost záchranného koše při využití automobilového žebříku. V pondělním odpoledni jsme prověřovali průjezdnost ulic ve městě, kdy byly některé ulice velmi špatně průjezdné a na některých místech zcela neprůjezdné. Neprůjezdnost byla řešena v úzké spolupráci s městskou policií, kdy na místo přijela hlídka Městské policie Chodov a přestupek byl řešen v rámci právních předpisů. Nejhorší místa, kdy se průjezd k výškovým budovám nedá řešit náhradním způsobem a osoby mohou být ve větší míře touto nedostupností ohrožené, byla v ulicích Jiráskova a Luční. Apelujeme na řidiče, aby dodržovali přesně stanovené odstupové vzdálenosti na komunikacích, především v zastavěné části města. Nedostupností pro hasičskou techniku se opozdí nebo znesnadní zásah hasičů a pomoc může potřebovat někdo ze špatně parkujících řidičů nebo někdo z jejich rodiny.

V pondělí 12. dubna jsme vypomáhali se zajišťováním technické a logistické podpory pro CHOTES při zajišťování elektrické energie v souvislosti s přepojováním elektrického vedení z trafostanice, která se začíná rekonstruovat, na mobilní stanici v ulici U Porcelánky. Rekonstrukce by měla být hotova na konci dubna, kdy budeme opět celý den spolupracovat na zajištění dodávek elektrické energie v uvedené ulici. Na místě byly použity tři mobilní elektrocentrály, kdy jednu jsme měli zapůjčenou od Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje. Tímto děkujeme HZS za zapůjčení a spolupráci.

V neděli 5. a 11. dubna jsme opět pomáhali s provozem odběrového místa v Chodově, kde se provádějí antigenní testy. Testování je v Chodově prováděno jen v neděli. Zájemci se musí přihlásit skrze centrální rezervační krajský formulář na stránkách https://www.rezervacekk.cz/

V neděli 7. března jsme opět pomáhali s provozem odběrového místa v Chodově, kde se provádějí antigenní testy určené pro pendlery s povolením a řidiče mezinárodní kamionové dopravy. Testování je v Chodově prováděno jen v neděli a testování provádí určení zdravotníci pod vedením paní Bělohlávkové. Členové naší zásahové jednotky pracují na odběrovém místě v části evidenční.

Zájemci se musí přihlásit skrze centrální rezervační krajský formulář na stránkách https://www.rezervacekk.cz/

V úterý 2. března jsme na pokyn města Chodov, dle distribučního plánu, provedli rozvoz a redistribuci osobních ochranných prostředků a to respirátorů FFP2, určených pro mateřské a základní školy, ze skladu ORP Sokolov do určených míst v Chodově, Novém Sedle a Vintířově.

V neděli 28. února jsme opět pomáhali s provozem odběrového místa v Chodově, kde se provádějí antigenní testy určené pro pendlery s povolením a řidiče mezinárodní kamionové dopravy. Testování je v Chodově prováděno jen v neděli a členové naší zásahové jednotky pracují na odběrovém místě v části administrace.

Zájemci se musí přihlásit skrze centrální rezervační krajský formulář na stránkách https://www.rezervacekk.cz/